ul. św. Gertrudy 8/6, I piętro, Kraków
czynne: pon-pt 8-20, sob 9-14, 

tel: 12 411 92 64, 692 314 208

Rentgen Stomatologiczny

Pantomograficzne zdjęcie zębów (analogowe lub cyfrowe)

/rentgen panoramiczny, "panorama", opg/

Uwidacznia na jednym zdjęciu stan całego uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowego oraz zatokami szczękowymi: zdjęcie pantomograficzne zębów, wykonujemy w celu oceny ogólnego stanu zębów, czyli obecności próchnicy, jakości leczenia kanałowego, jakości wypełnień, obecności zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej.

RTG pantomograficzne zębów konieczne jest przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz przed chirurgicznym usunięciem zatrzymanych (niewyrośniętych) zębów. W implantologii pomocne w ocenie ilości kości i miejsca do wprowadzenia implantu. Zdjęcie pantomograficzne jest bardzo pomocne w wykryciu i ocenie chorób przyzębia np. paradontozie, a także podczas leczenia protetycznego pomaga zaplanować pracę i dobrać odpowiedni rodzaj uzupełnień protetycznych.

Zdjęcie to wymagane jest również przed wykonaniem niektórych zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną np. w przypadku operacji zaćmy jako zdjęcie wykluczające obecność ogniska zapalnego.

Badanie całkowicie bezbolesne, niepowodujące odruchów wymiotnych - bez ingerencji w jamę ustną. Przed zdjęciem pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.)

Zdjęcie pantomograficzne - program pediatryczny (analogowe lub cyfrowe)

Zawiera wszystkie cechy normalnego zdjęcia pantomograficznego, a także uwzględnia wielkość głowy i łuku zębowego dziecka, która jest mniejsza niż u dorosłej osoby. W związku z tym program pediatryczny polega na skróceniu czasu wykonywanej ekspozycji oraz zmniejszeniu pola naświetlania, co decyduje o znacznym obniżeniu dawki promieniowania.

Zdjęcie pantomograficzne- ortogonalne (cyfrowe)

Poza wszystkimi zaletami standardowego zdjęcia pantomograficznego tryb ortogonalny umożliwia rejestrację obrazu ze zminimalizowanym nakładaniem się obszarów zębów- bardziej widoczne przestrzenie międzyzębowe.

Zdjęcie pantomograficzne skrzydłowo-zgryzowe (cyfrowe)

Zdjęcie to wykonywane jest w trybie ortogonalnym umożliwiając wykrycie próchnicy na powierzchniach zgryzowych i stycznych zębów a także pomaga ocenić szczelność wypełnień. Obszar naświetlania i dawka mniejsza niż w standardowej panoramie.

 

Uwaga!: Kobiety w ciąży, w przypadku konieczności wykonania zdjęcia muszą posiadać pisemne skierowanie od lekarza oraz proszone są o powiadomienie o swoim stanie technika RTG.